Dziś jest: 01.09.14   Godz: 22:58   Liczba artykułów: 7770
↑ Zobacz także inne portale naszej grupy ! ↑

Harmonijna współpraca

(02/2008)
Wystarczy połączenie trzech maszyn w ciąg technologiczny, by zwiększyć jakość i tempo produkcji. Przykładem jest automatyczna linia do wiązarów kratowych belgijskiego producenta De Pauw.

001002003004

Automatyczna linia do produkcji drewnianych wiązarów kratowych składa się z trzech podstawowych maszyn: wielofunkcyjnej piły CNC, prasy i układarki. Jej zadaniem jest wycinanie drewnianych elementów wiązarów, ich sortowanie oraz montaż połączony z wprasowaniem płytek kolczastych w połączeniach. Polskim przedstawicielem belgijskiego producenta jest Drewgal z Gliwic.

Nawet czterdzieści elementów na minutę
18-osiowa piła Quadri Cut Universal CNC (Computer Numeric Control) to pierwszy element linii. Prędkość przenośnika (od 1 do 40 chwytów zabieraka na minutę) umożliwia w praktyce obróbkę od 25 do 40 elementów drewnianych na minutę, w zależności od ich przekroju i długości.

Wszystkie pilarki De Pauw posiadają po obu stronach dwie precyzyjne osie obróbki, co jest niezbędnym warunkiem szybkiej regulacji. Cztery wrzeciona sterowane silnikami oraz mierniki cyfrowe, wykonujące pomiar w stopniach i w dziesiętnych stopni, zapewniają szybką i dokładną regulację. 18-osiowe sterowanie komputerowe (CNC) skraca 10-krotnie czas regulacji oraz redukuje zmęczenie operatora. Wysoka dokładność cięcia sprawia, że kontrola obrabianych elementów na początku serii nie jest konieczna.

Wszystkie przyrządy sterujące znajdują się na tablicy umieszczonej na ruchomym wózku z prawej strony, gdzie przebywa operator. Dla bezpieczeństwa przyrządy sterujące lewą stroną umieszczone są na stacjonarnej konsoli z lewej strony. Kolorowy monitor dotykowy wyświetla schematy graficzne generowane przez oprogramowanie. Jest on łatwy w obsłudze, skraca czas szkolenia i znacznie zwiększa produktywność. Regulacja pilarki odbywa się przy pomocy dyskietki, monitora dotykowego lub sieci komputerowej. Oprogramowanie CNC jest kompatybilne z większością dostępnych na rynku oprogramowań do cięcia drewna.

Dane techniczne pilarki Quadri Cut Universal CNC

Długość elementów drewnianych: Od 0,45 do 7,5 m (do 12,5 m na zamówienie).
Szerokość elementów drewnianych: Na mniejszej ścianie maks. 300 mm, na większej 150 mm.
Silniki piłowe: 2 silniki o mocy 3,7 kW (5 KM), 2 silniki o mocy 7,5 kW (10 KM), 3 x 400 V + N + E.
Ostrza pił: 2 x śr 500 mm (przód), 2 x śr 800 mm (tył), z zębami z węglików spiekanych.
Podajnik: Sterowany elektronicznie dwukierunkowy podajnik o zmiennej prędkości podawania.
System pomiaru Długości: Skala metryczna
Kąty: W stopniach i w dziesiętnych stopni
Podajniki: Regulowany licznik wyciętych sztuk.
Regulacja kąta ostrza Elektryczna: Silnik nachylający ostrze.
Długie elementy drewniane: 1 podstawa środkowa do cięcia na mniejszej ścianie
Zabezpieczenia: Liczne zabezpieczenia z przodu i z tyłu. Silniki wyposażone w hamulce elektromagnetyczne
Wymiary: 4,8 x 11,6 m
Waga: 6,3 t (model podstawowy)
Odpady: Usuwanie przy pomocy taśmociągu lub podajnika wibracyjnego umieszczonego pod piłą
Opcje: Większe długości obrabianych elementów. Taśmociąg do odpadów


Żaden element nie wypadnie z wózka

Drugim elementem linii jest układarka, która została skonstruowana z myślą o układaniu drewnianych elementów przeznaczonych na lekkie wiązary, po ich wyjściu z pilarki.Urządzenie układa elementy o szerokości od 60 do 300 mm i długości od 0,56 do 7,5 m. Jest sterowane bezpośrednio przez pilarkę De Pauw QC CNC. W przypadku konieczności cięcia dużych przekrojów lub znacznych długości układarka De Pauw zapewnia osiągnięcie maksymalnej wydajności przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa.

Zastosowanie układarki zmniejsza koszty i jednocześnie usprawnia produkcję. Maksymalna prędkość układania wynosi 40 sztuk na minutę, w zależności od szerokości drewnianych elementów, ich ilości w rzędzie oraz liczby rzędów do ułożenia.

Układarka jest sterowana przez system informatyczny pilarki i przemieszcza przycięte elementy aż do wózka, na którym są one układane przed transportem do prasy lub przed obróbką w zbiorniku. Operator pilarki może zaprogramować ilość sztuk w rzędzie. Gdy zostanie ułożona maksymalna ilość rzędów, podajnik układarki zatrzymuje się i sygnał dźwiękowy informuje, że wózek jest pełny. Długie (3,75 m) wózki mogą pomieścić drewniane elementy do głębokości 90 cm. Każdy wózek wyposażony jest w pionowe, wymienne słupki zabezpieczające układane elementy przed wypadnięciem.
Każda układarka De Pauw wyposażona jest standardowo w dwa wózki, które są przymocowane do układarki i poruszają się razem z nią po szynach o długości 6 m.

Dane techniczne układarki De Pauw

Wymiary: Szerokość 4 m, wysokość 1,5 m, długość 3,8 m
Prędkość układania: Do 40 szt./min. (w zależności od przekroju)
Wysokość elementu drewnianego: Od 60 do 300 mm
Długość elementu drewnianego: Od 0,56 do 7,5 m
Głębokość układania: Do 0,90 m
Wysokość układania: 20 rzędów po 38 mm
Zasilanie elektryczne: 3 x 400 V
Ustawianie: Automatyczne centrowanie pilarki względem wózków (tylko pilarki CNC)
Wózki: 2 wózki w wyposażeniu standardowym
Certyfikacja: C

 


Ostatnim elementem linii jest wielofunkcyjna prasa montażowa De Pauw 5000. Prasowanie może się odbywać automatycznie: prasa "zapamiętuje" punkty łączenia pierwszego wiązara i automatycznie powiela te czynności podczas łączenia kolejnych elementów.

Prasa może być kontrolowana przez operatora. Istnieje możliwość wyboru małego nacisku dla czynności rutynowych oraz jego natychmiastowego zwiększenia w razie konieczności. Operator ma możliwość kontrolowania całego procesu oraz wszystkich funkcji ze stanowiska na platformie centralnej.

Dane techniczne prasy De Pauw 5000

Wyposażenie elektryczne: Silnik pompy hydraulicznej: 15 kW, trójfazowy, 400 V/50 Hz. Przemieszczanie suwnicy przy pomocy 2 silników o mocy 0,75 kW
Prędkość: Przemieszczanie suwnicy: 0,90 m/s
Cykl prasowania: 4 s
Zabezpieczenia: Drążek zabezpieczający przebiega przez całą szerokość stołu oraz platformę sterowania i powoduje zatrzymanie suwnicy w przypadku jego naciśnięcia. Hamulec elektromagnetyczny gwarantuje szybkie zablokowanie suwnicy
Powierzchnia robocza: Dostępnych jest wiele rodzajów materiałów takich jak: polimery, sklejka warstwowa, stal lub powierzchnie z materiałów mieszanych: drewno/polimer/stal lub drewno/stal
Mocowania i szablony: Poza systemem Auto-SetTM dostępnych jest wiele rodzajów szablonów i mocowań
Podnośniki: Automatyczne podnośniki (APLTM) (Air Powered Lifters) służą do szybkiego usunięcia wiązarów z szablonów i z płaszczyzny montażowej

 


W maju 1973 roku zarejestrowano w Antwerpii firmę De Pauw International, która prowadziła działalność w zakresie sprzedaży pił do elementów wiązarów dachowych producentom wiązarów w Stanach Zjednoczonych i Europie. De Pauw rozpoczęła produkcję pił "Quadricut" na licencji przy pomocy podwykonawców.

W maju 1983 roku na przedmieściach Brukseli otwarto niewielką fabrykę, w której De Pauw International zaczął produkować piły Quadricut we własnym zakresie i specjalne maszyny na rynki Europy Północnej.

W 1988 roku zainstalowano we Francji pierwsze sterowane komputerem urządzenie Quadricut.

W listopadzie 1992 roku firmę sprzedano firmie Alpine, a w maju 1995 biura i produkcję przeniesiono do obecnej siedziby w Gosselies, w pobliżu Charleroi. Przeprowadzka do większych pomieszczeń pozwoliła firmie De Pauw International podwoić produkcję pił i rozszerzyć zakres produkowanych wyrobów o dodatkowe urządzenia do konstrukcji wiązarów dachowych, w tym prasy i układarki.

Na początku 2003 roku De Pauw International został zakupiony od Alpine przez grupę prywatnych inwestorów. Obecnie do cięcia drewnianych wiązarów dachowych używanych jest codziennie ponad 600 pił De Pauw w 18 krajach, m.in. w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Od chwili, kiedy zostały po raz pierwszy wprowadzone 12 lat temu, w Europie zainstalowano już około 100 pras i układarek.

W tym roku firma De Pauw rozszerzyła obszar zbytu swoich maszyn o rynek polski, na którym reprezentuje ją gliwicka firma Drewgal. Maszyny są dostępne z polskojęzycznymi menu, instrukcją obsługi i dokumentacją.Zobacz także:

« powrót

Wyszukaj w portalu

Aktualne wydanie

Maszyny_02_2008

› Przeczytaj on-line! ‹

Numer: 02/2008
Archiwum

Panel użytkownika

Twój e-mail
Hasło
        globalvanet.com