Dziś jest: 20.08.14   Godz: 14:38   Liczba artykułów: 7770
↑ Zobacz także inne portale naszej grupy ! ↑

Formatyzowanie według Zaffaroni

(04/2008)
W przemyśle drzewnym oraz meblarskim jedną z podstawowych operacji technologicznych jest pozyskiwanie gotowych formatek z takich tworzyw drzewnych, jak: płyta klejona, sklejka, płyta wiórowa czy płyty pilśniowe formowane na mokro i sucho (MDF, HDF). Są to operacje zwane formatyzowaniem lub rozkrojem płyt.

4283_14283_24283_3

Podstawową maszyną do ich wykonania stosowaną w przemyśle meblarskim jest pilarka pozioma z belką dociskową, zwana potocznie pilarką panelową. Typowy rozkrój stosowany do produkcji mebli skrzyniowych różni się jednak zdecydowanie od rozkroju stosowanego przez producentów na przykład: desek i paneli podłogowych, paneli boazeryjnych, ościeżnic drzwiowych czy łóżek. Przemysł meblarski pracuje według tzw. schematów cięć, ponieważ 90% stosowanych schematów to cięcia zróżnicowane.
Inne podejście do rozkroju występuje u wymienionych wyżej pozostałych producentów. Celem wykonywanej w ich produkcji operacji rozkroju jest podział płyty na formatki o jednakowych wymiarach, zazwyczaj o wiele mniejszej szerokości niż te w przemyśle meblarskim. W tym przypadku zastosowanie piły panelowej staje się mało praktyczne, głównie jeśli chodzi o możliwą do uzyskania wydajność. I dlatego lepiej stosować w tych przypadkach inne rozwiązania, a jedno z nich opracowała i z powodzeniem oferuje na światowych rynkach włoska firma Mario Zaffaroni & figli (www.zaffaroni.com) z siedzibą w miejscowości Turate w okolicach Como.

Jak większość włoskich producentów jest to firma rodzinna. Rozpoczęła ona swoją działalność bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej od produkcji podstawowych maszyn stolarskich. W 1961 roku wraz z wejściem do firmy następnego pokolenia rozpoczął się, trwający do dnia dzisiejszego, etap systematycznego rozwoju w kierunku projektowania i konstruowania precyzyjnych maszyn specjalnych do obróbki drewna, płyt i elementów płytowych, uszlachetnionych różnymi dostępnymi na rynku materiałami, z przeznaczeniem do wielorakich zastosowań.
W 1972 roku powstaje pierwszy model formatyzerki poprzecznej do wykonywania nacięć „V” (system Folding). Początkowo przeznaczona do formatowania i nacinania gotowych pasów z przeznaczeniem na obudowy telewizorów i głośników, z czasem ulepszona i zmodyfikowana, znajduje zastosowanie także przy produkcji szuflad oraz mebli skrzyniowych.
W 1979 roku powstaje pierwsza wielopiła do formatowania płyt wiórowych (do dzisiaj zresztą pracująca w jednej z włoskich firm). Jest to główny produkt firmy Zaffaroni ze względu na różnorodność zastosowania, zarówno do rozkroju, jak i frezowania nacięć na elementach płytowych, surowych czy też uszlachetnionych. Maszyna zawdzięcza swój sukces przede wszystkim wszechstronności, poza tym wysokiej wydajności i prostocie użytkowania i obsługi, a także rozwijającemu się rynkowi paneli podłogowych.
W 1994 roku Zaffaroni konstruuje pierwszy egzemplarz automatycznego centrum NC z przesuwną głowicą do wykonywania nacięć „V” (system Folding), nazwany STM. Maszyna ta jest z powodzeniem stosowana przy produkcjach, które wymagają pełnej wszechstronności, ponieważ może obrabiać elementy płytowe zarówno w kierunku poprzecznym, jak i wzdłużnym.
Po zdobyciu zaufania na rynkach europejskim i azjatyckim w 2000 roku firma Zaffaroni wzięła po raz pierwszy udział w targach na kontynencie amerykańskim, w Atlancie. Niecały rok później wykonuje na zamówienie ważnego klienta amerykańskiego kompletną linię do produkcji obudów kolumn o nowoczesnych kształtach.
Cały proces związany z produkcją maszyn firma Zaffaroni realizuje we własnym zakresie: od projektowania, poprzez wykonywanie konstrukcji, obróbkę mechaniczną, lakierowanie, kończąc na montażu i próbach technicznych. Od 1994 roku firma jest członkiem Acimall, włoskiego stowarzyszenia konstruktorów maszyn do obróbki drewna.
Maszyny specjalne do obróbki elementów płytowych, produkowane przez firmę Zaffaroni, znajdują zastosowanie w przemyśle meblarskim, stolarce budowlanej (panele i deski podłogowe, drzwi) oraz produkcji artykułów dekoracji wnętrz (z drewna lub innych materiałów), gdzie formatowanie, wykonywanie nacięć „V” (system Folding) oraz ogólnie frezowanie są głównymi i bardzo ważnymi operacjami technologicznymi. Znajduje to zwłaszcza zastosowanie przy produkcji: obudów kolumn głośnikowych, szuflad, małogabarytowych elementów meblowych, drzwi, paneli i desek podłogowych, okładzin ściennych, listew przy konstrukcjach ramowych, listew przypodłogowych, listew na stelaże elastyczne i inne elementy łóżek, powierzchni kuchennych z różnych tworzyw sztucznych oraz przy produkcji wielu innych wyrobów.

Wielopiły do płyt model MLS
Maszyna zaprojektowana została do wzdłużnego rozkroju, jak i nacinania elementów płytowych, surowych oraz o powierzchniach wykończonych różnymi materiałami.
Charakteryzuje się dużą wydajnością, jest stosowana z doskonałym rezultatem przy produkcji paneli podłogowych, ścian i sufitów, elementów meblowych, pasów do wykonywania profili, listew przypodłogowych, elementów łóżek, ram z MDF oraz innych.
W zależności od rodzaju zastosowania maszyny wykonywane są z silnikami o różnej mocy (od 11 do 90 kW) oraz o zróżnicowanych szerokościach cięcia: 800, 1300, 1600, 1900, 2500, a nawet 3100 mm.
Wrzeciono mocujące piły (o średnicy 60 mm w modelu o szerokości cięcia 800 i 80 mm w pozostałych modelach) wykonane jest z hartowanej i odpuszczanej stali z blokadą obrotu w celu ułatwienia montażu narzędzi. Na jednym końcu podtrzymywane jest podwójnym stałym suportem, na drugim natomiast suportem wyjmowanym, który z łatwością można zdjąć, by ułatwić montaż i demontaż narzędzi. Od modelu o szerokości cięcia 1300 mm stosowany jest dodatkowy środkowy suport mocujący, a modele 2500 mm i 3100 mm posiadają dwa odpowiednio rozmieszczone dodatkowe suporty, co przeciwdziała powstawaniu ewentualnych wibracji osi i zapewnia sztywność na długości wrzeciona. Ilość jednorazowo zamontowanych pił na wrzecionie, jak i ich ustawienie jest dowolne.
Dodatkowo w skrajnych położeniach wrzeciona zamontowane mogą być specjalne rozdrabniacze, których celem jest rozdrobnienie wzdłużnych odpadów bocznych płyty. Na wyjściu z maszyny nie ma więc konieczności zbierania i odkładania odpadów, co ma szczególne znaczenie, gdy obrabiarka zamontowana jest w linii czy też wyposażona w automatyczne systemy rozładunkowe.
Korpus obrabiarki jest wykonany z elementów stalowych spawanych, a następnie w całości obrabiany na maszynach CNC. Gwarantuje to dokładną, mocną i stabilną konstrukcję z jednoczesnym zachowaniem precyzji wykonania poszczególnych elementów.
Górna część obrabiarki jest otwierana za pomocą siłownika pneumatycznego, co umożliwia swobodny dostęp do zespołu roboczego i zespołów posuwu, w celu umożliwienia prostej i bezpiecznej wymiany narzędzi oraz wykonania czynności obsługowo-serwisowych.

Ponadto maszyna wyposażona jest w:
– regulację wysokości cięcia i głębokości frezowania bez zmiany położenia stołu roboczego w stosunku do podłoża,
– regulowaną elektronicznie prędkość posuwu w zakresie 3-45 m/min.,
– napędzaną regulację przejścia pomiędzy wałkami zespołu posuwu w zależności od grubości rozcinanych płyt,
– system bezpieczeństwa kontrolujący grubość płyt podczas wykonywania cyklu obróbczego,
– wymienny stół roboczy zapewniający doskonałe wykonanie cięcia bez wibracji,
– ruchome krążki pociągowe, zamontowane nad wrzecionem narzędziowym do przytrzymywania elementu na stole roboczym podczas fazy cięcia,
– dwa króćce do instalacji wyciągowej (z góry i z dołu) w celu zapewnienia optymalnej czystości w strefie cięcia.

Maszyna MLS może być zbudowana i specjalnie wyposażona w zależności od wymagań i założeń produkcyjnych przyszłego użytkownika. Jej zaletą jest możliwość włączenia ich w linie obrabiarkowe czy też wyposażenie w specjalne systemy załadunku płyt i rozładunku produkowanych pasów.
U jednego z polskich producentów mebli i łóżek zamontowana została w tym roku linia firmy Zaffaroni z wielopiłą model MLS80, przeznaczona do rozkroju wykończonej okleiną naturalną płyty klejonej na listwy przeznaczone do wykonywania konstrukcji szkieletowej łóżek. Po zakończonym rozkroju uzyskane listwy wprowadzane są pojedynczo do strugarki.

Urządzenie automatyzacji rozkroju płyt składa się z następujących zespołów:
– zespołu do centrowania i wprowadzenia płyt do wielopiły,
– wielopiły do rozkroju model MLS80,
– transferu rolkowo-paskowego,
– zespołu wprowadzającego listwy do strugarki,
– transportera do odbioru listew po struganiu.
Operator załadowuje pojedynczą płytę na transporter przesuwu z rolkami napędzanymi, po czym po naciśnięciu na odpowiedni przycisk „Start” płyta zostaje ustawiona w linii i wprowadzona do wielopiły. Pocięte listwy zostają przeniesione za pomocą poliuretanowych pasków bezpośrednio na transporter podawczy i wprowadzane pojedynczo do strugarki. Po wykonaniu profilu za pomocą poprzecznego pneumatycznego popychacza kierowane są na pochyły rolkowy stół magazynujący, z którego zbierane są przez operatora. Linia obsługiwana przez jednego operatora osiąga wydajność produkcyjną około 240 płyt na godzinę (przy 15 m/min. posuwu – zakładając załadunek 4 płyt na min.), biorąc oczywiście pod uwagę specyfikę produkcji jej użytkownika. Cała linia jest zabezpieczona za pomocą elektrycznego systemu bezpieczeństwa i wyposażona w centralną szafę elektryczną oraz programowalny sterownik do zarządzania logiką pracy (PLC) z wyświetlaczem „touch screen”.
Maszyny MLS produkowane są także w wersji oznaczonej symbolem TR, która pozwala na rozkrój poprzeczny pasów, jak i wykonanie poprzecznych nacięć stosowanych głównie przy produkcji desek i paneli podłogowych. To maszyna o dużej wydajności, może rozcinać do 30 pasów na minutę.

Maszyny do produkcji elementów w systemie Folding
Centrum obróbcze z głowicą przesuwną model STM zostało zaprojektowane do wykonywania nacięć w kształcie „V” zarówno wzdłużnych, jak i poprzecznych na płytach pokrytych PCV, ale również materiałami niezaginającymi się, które to wymagają obróbki z zastosowaniem taśmy klejącej, automatycznie przyklejanej na dolnej płaszczyźnie wzdłuż wykonywanego nacięcia. Taśmę usuwa się po trwałym złożeniu elementów.
Centrum STM to maszyna o wysokiej elastyczności. Stosowana jest do produkcji mebli, kolumn głośnikowych, szuflad oraz innych elementów montowanych w systemie Folding. Produkowana jest z możliwością obróbki płyt o szerokościach do 2400 i do 3000 mm, z możliwością pozycjonowania płyt o długości do 2700, do 3300 i do 3900 mm, w zależności od wymagań produkcyjnych przyszłego użytkownika.
Maszyna posiada dokładną i zwartą konstrukcję wykonaną ze stalowych profili kształtowych, która zapewnia jej wysoką wytrzymałość. Idea funkcjonowania centrum STM oparta jest o zasadę działania typowych formatyzerek do płyt. Maszyna posiada przesuwny popychacz równoległy do linii cięcia z zamontowanymi automatycznymi chwytakami trzymającymi płytę podczas całego cyklu wykonywania wcześniej zaprogramowanych nacięć oraz automatycznie podnoszony wózek z zamontowaną głowicą roboczą, przesuwający się z prędkością 10-30 m/min. (ruch powrotny 75 m/min.) po precyzyjnych prowadnicach z recyrkulacją, zamontowanych na górnych belkach konstrukcyjnych maszyny.
Istnieje możliwość zamontowania na wózku różnych typów głowic roboczych:
– „2c” – do nacięć w kształcie „V” pod kątem 90o z dwoma piłami tarczowymi,
– „2cr” – do nacięć w kształcie „V” z możliwością regulowania kąta od 30o do 90o z dwoma piłami tarczowymi,
– „t” – do formatowania, frezowania lub nacinania płaszczyzn górnych płyty przed właściwym formatowaniem,
– „p” – oś pionowa do wykonywania operacji frezowań, także częściowych (nieprzelotowych),
– „8f” – zespół wiercący z ośmioma niezależnymi wrzecionami.

Pozostałe elementy konstrukcyjne maszyny to:
– stół przedni stały o strukturze warstwowej z fenoplastu, do załadunku i wyładunku płyt, z „poduszką powietrzną” ułatwiającą przesuwanie materiału oraz prowadnicą boczną umożliwiającą właściwe prostopadłe ustawienie płyt,
– stoły przednie dodatkowe, przesuwne wzdłuż linii cięcia, służące jako podpora dla elementów o dużych wymiarach,
– stół roboczy z podkładem warstwowym z fenoplastu, „poduszką powietrzną” oraz automatycznymi dociskami poziomymi, regulowanymi w zależności od szerokości obrabianej płyty,
– kontrprofil, z wymienną wkładką, automatycznie zabezpieczający płaszczyznę boczną oraz dolną krawędź płyty przed powstaniem uszkodzeń przy wyjściu głowicy roboczej z materiału,
– automatyczne dociski regulowane w zależności od grubości obrabianej płyty do przytrzymywania obrabianego elementu na stole roboczym, sterowane przez CN,
– tylny stół z suportami i systemem pozycjonowania elementów za pomocą automatycznych chwytaków sterowanych przez CN,
– automatyczny zespół naklejania taśmy, konieczny w przypadku, gdy obrabiane elementy pokryte są materiałami, których zagięcie bez uszkodzeń jest niemożliwe,
– kontrprofile poziome, automatyczne, do wykonywania cięć wzdłużnych i poprzecznych na tym samym elemencie (cięcia krzyżowe).
Cała logika funkcjonowania maszyny jest zarządzana poprzez wieloosiowy sterownik numeryczny (CNI). Programowanie cyklu roboczego jest bardzo proste i polega na wpisaniu wymiarów elementu do obróbki, z wizualizacją na wyświetlaczu wszystkich funkcji, wymiarów i sposobu cięcia.

Oprócz omówionych maszyn firma Zaffaroni produkuje również:
– wielogłowicowe maszyny do wykonywania nacięć „V” w układzie poprzecznym do produkcji opartej na systemie Folding, przeznaczone do wykonywania wielkoseryjnej produkcji kolumn głośnikowych, małych mebli, szuflad i innych elementów montowanych w systemie Folding,
– frezarki wielogłowicowe do wykonywania wzdłużnych rowków o różnym kształcie (również „V”) i nacięć na płaszczyźnie płyt przyciętych już na wymiar netto, wykończonych PCV, dostępnymi na rynku laminatami czy też okleiną naturalną.
(wg)

W Polsce dystrybutorem maszyn Zaffaroni jest od kilku lat firma IMAC z siedzibą w Częstochowie. IMAC działa na rynku krajowym oraz w kilku krajach sąsiedzkich jako wyłączny przedstawiciel wielu renomowanych firm włoskich, producentów maszyn i urządzeń do przerobu drewna, produkcji mebli i stolarki budowlanej. Większość z nich uważana jest za liderów w swoich specjalnościach. Są wśród nich: Bacci, Giben, Tagliabue, Stemas, Cosmec, Casati Macchine, Kolmag, Fam, EssePigi, Simimpianti, Omga, Stromab, CPC, Griggio, Artiglio oraz Borgonovo i Brevetti. IMAC zapewnia pełną obsługę serwisową wszystkich dostarczonych przez siebie urządzeń oraz świadczy usługi w zakresie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Wyspecjalizowany personel handlowy firmy udziela odpowiedzi na wszystkie pytania i pomaga wybrać optymalne rozwiązanie adekwatne do potrzeb i możliwości każdej firmy.Zobacz także:

« powrót

Wyszukaj w portalu

Aktualne wydanie

Maszyny_04_2008

› Przeczytaj on-line! ‹

Numer: 04/2008
Archiwum

Panel użytkownika

Twój e-mail
Hasło
        globalvanet.com