Dziś jest: 20.08.14   Godz: 18:31   Liczba artykułów: 7770
↑ Zobacz także inne portale naszej grupy ! ↑

Frezy do połączeń wczepowych

(04/2009)
Sytuacja na rynku surowców drzewnych jest od wielu lat bardzo niestabilna i nieprzewidywalna. Jednym z największych problemów, oprócz płynności finansowej i rynków zbytu, jest dostępność surowca odpowiedniej jakości. To właśnie wysoka cena drewna i jego dostępność wymusiła na producentach konieczność oszczędności.

W przemyśle drzewnym coraz rzadziej stosuje się drewno lite. Jest ono często zastępowane przez płyty drewnopochodne, komórkowe czy drewno klejone. Dzięki technologii łączenia na długość możliwe jest wykorzystanie nawet surowca o najniższej jakości. Nowoczesne linie do łączenia na długość pozwalają na wykorzystanie ramiaków o długości zaledwie kilkunastu centymetrów, które często traktowane są jako odpad. Klejenie na długość pozwala na uzyskanie elementów o długości nawet sześciu metrów, a dzięki klejeniu warstwowemu można wyprodukować płytę o szerokości przekraczającej jeden metr. Gotowy wyrób klejony pozbawiony jest wielu wad jakościowych, a jego wytrzymałość mechaniczna jest znacznie wyższa niż surowiec, z którego powstał. Dodatkowo drewno klejone odporne na wilgoć, co zapobiega paczeniu i zwichrowaniu.
Drewno łączone na długość znalazło zastosowanie przede wszystkim w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, a klejone warstwowo w meblarstwie oraz konstrukcjach wielkowymiarowych.
Produkcja drewna klejonego wymaga wysokiej dokładności obróbki. Od połączenia takiego wymaga się przede wszystkim odpowiedniej wytrzymałości. Kształt i głębokość frezowania powinna pozwalać na łatwe i dokładne naniesienie kleju. Złącze powinno być estetyczne i – co bardzo istotne – wykonane w możliwie najkrótszym czasie.
Stosuje się zasadniczo dwa zarysy połączeń na miniwczepy:
połączenie „na zygzak”, w którym ząbki wczepów przechodzą przez całą wysokość listwy. Tak przygotowane wyroby przeznaczone są dla stolarki okiennej oraz do produkcji elementów warstwowo klejonych dla budownictwa.

przy połączeniu „na kreskę” ząbki wczepów są ukryte pod poprzecznym przecięciem. Technologia ta pozwala na uzyskanie produktu o wyższych walorach użytkowych i dlatego wykorzystywana jest zwłaszcza do produkcji płyty meblowej.
Liczba, wysokość i szerokość wczepów zależy od przeznaczenia elementów klejonych. Zasadniczo przyjmuje się zasadę, że im wyższe wymagania wytrzymałościowe, tym głębszy profil frezowania i mniejsza podziałka.
Często końcówki wczepów są dodatkowo skracane przy pomocy odpowiednich pił tarczowych. W zależności od potrzeby podcinacz wykonuje połączenie symetryczne, asymetryczne, przesunięte lub z rozszczepieniem. Operacja taka pomaga w uzyskaniu dokładnej linii podziału.
Nawet drobne stępienie jednego z frezów czy naniesienie zbyt dużej ilości kleju mogłoby utrudnić dokładne spasowanie listew, co przekładało by się na jakość połączenia.

Jakość obróbki połączeń czopowych zależy od zastosowanego narzędzia skrawającego.
Do połączeń wczepowych stosuje się zarówno głowice z wymiennymi płytkami i nożami, jak i zestawy frezów tarczowych.

Do precyzyjnych połączeń „na kreskę” najbardziej odpowiednie są głowice z wymiennymi płytkami. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość frezowania profilu i kontrprofilu na jednej głowicy po odwróceniu płytki nożowej. Głowice mogą być wyposażone w dwie lub cztery płytki profilowe. Z uwagi na stosunkowo niską głębokość frezowania (do 5 mm) system ten sprawdza się przy frezowaniu elementów meblowych nie narażonych na wysokie obciążenia mechaniczne.
Do produkcji elementów konstrukcyjnych wymagane jest wyfrezowanie odpowiednio głębokiego złącza (nawet do 22 mm). Do takiej operacji wykorzystuje się zestawy frezów tarczowych bądź głowice z wymiennymi nożami.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są frezy tarczowe. Pojedyncze frezy można ze sobą składać po linii śrubowej, uzyskując w ten sposób narzędzie do frezowania ramiaków w dowolnej konfiguracji połączenia i o dowolnej wysokości. Zestaw taki może zawierać w swoim składzie także frezy wyrównujące czy płytki nacinające, co pozwala na łatwe uzyskanie narzędzia do połączeń na kreskę czy połączeń z rozszczepieniem.
 
Najczęściej stosowane są frezy cztero- lub sześciozębne.
Najbardziej zaawansowanym technicznie narzędziem do miniwczepów są głowice z wymiennymi nożami.

Narzędzia takie pozwalają na bardzo wydajną obróbkę na liniach przelotowych.
Głowice wyposaża się najczęściej w zestaw czterech lub sześciu noży, ale możliwe jest wykonanie nawet w wersji dziesięciozębnej. Wysokość pojedynczego segmentu głowicy może sięgać 80 mm. Segmenty te ustawia się w linii śrubowej, tworząc w ten sposób narzędzie o dowolnej wysokości cięcia. Jedynym ograniczeniem są tylko parametry frezarki. 
W celu zapewnienia odpowiednio wysokiej jakości obróbki należy bezwzględnie przestrzegać posuwu na ząb. Stąd też przy bardzo wydajnych liniach frezowania konieczne jest stosowanie głowic o zwiększonej liczbie zębów przy zachowaniu prędkości obrotowej na poziomie 4000-5000 obr./min. Oprócz jakości obróbki istotna jest także szybkość pracy. Najnowocześniejsze narzędzia skrawające mogą pracować przy posuwach przekraczających 50 m/min.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych możliwe jest z surowca, który w innych warunkach stał by się odpadem, wyprodukowanie wysokiej jakości półproduktów drzewnych. Nie dość, że technologia łączenia na miniwczepy pozwala na wykorzystanie cennego surowca, to jeszcze jej wynikiem jest produkt o właściwościach, których natura nie byłaby w stanie stworzyć.Zobacz także:

« powrót

Wyszukaj w portalu

Aktualne wydanie

Maszyny_04_2009

› Przeczytaj on-line! ‹

Numer: 04/2009
Archiwum

Panel użytkownika

Twój e-mail
Hasło
        globalvanet.com